:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C rozproszone chmury

Ciekawe, że to nas wyróżnia

Komunikacja - drogi , Ciekawe wyróżnia - zdjęcie, fotografia

Możemy utożsamiać się z naszymi zabytkami, imprezami, historią i wierzyć, że wynoszą one Skierniewice nad inne zbliżone wielkością aglomeracje. Ale warto też wiedzieć, że tym, co wyróżnia nasze miasto na tle innych, jest… powszechność rowerów.

 

Jak twierdzą eksperci, rower w Skierniewicach stał się tak popularnym środkiem transportu, że nasze miasto zdecydowanie wyróżnia się pod tym względem na tle innych w Polsce. Może stało się to przypadkiem, może dlatego, że mamy płasko i na tyle niewielką powierzchnię do przejechania, że roweruje się do szkół i pracy stosunkowo łatwo. A może kłopoty z koordynacją linii autobusowych Zakładu Komunikacji Miejskiej są na tyle uciążliwe i irytujące, że uważamy, iż szybciej dotrzemy do celu na dwóch kółkach. Tak czy inaczej, Program Rewitalizacji Miasta Skierniewice na lata 2016-2022 zwraca silnie uwagę na to zjawisko, polecając szczególne doinwestowanie infrastruktury ułatwiającej życie rowerzystom.

Jeżdżą młodzi, jak i starsi. Jeżdżą mieszkańcy centrum jak i dojeżdżający do miasta z okolicznych gmin. Pytanie tylko, czy mają po czym? Niestety, według danych z 2014, w Skierniewicach jest tylko 20,8 km ścieżek rowerowych oraz pieszo-rowerowych. Na szczęście od kilku lat są systematycznie budowane i uzupełniane przy okazji modernizacji najważniejszych dróg lub ich odcinków (ulice Rataja, Skłodowskiej, Widok, Zwierzyniecka czy Łódzka).

Oceniając obecne inwestycje ratusza, polityka taka, czyli rozbudowa ścieżek rowerowych, jest nadal kontynuowana. To niezwykle istotne biorąc pod uwagę problem zanieczyszczenia powietrza, od którego nasze miasto nie jest przecież wolne. Najtrudniej jest zadbać o rowerzystów w samym centrum miasta, które charakteryzuje gęsta zabudowa. Tu niestety nadal najpopularniejszym środkiem transportu jest samochód. Kierowcy skarżą się, że rowerzyści nie potrafią korzystać z dróg publicznych, wprowadzając zagrożenie dla uczestników ruchu.

Z tych powodów chyba najpilniejszym zadaniem dla samorządowców, jest wydzielenie pasów ruchu dla rowerów na drogach w centrum. Postuluje się też zwiększenie liczby najlepiej zadaszonych stojaków na rowery przy szkołach, budynkach użyteczności czy przy przystankach, co ułatwi przesiadki. Autorzy Programu Rewitalizacji na lata 2016-2022 zaleją też wpisanie popularyzacji rowerów w Skierniewicach w Program Gospodarki Niskoemisyjnej Miasta, co ułatwi pozyskanie środków na inwestycje.

Trzymamy kciuki. Jeśli zainwestujemy w odpowiednią infrastrukturę, rowerzystów będzie jeszcze więcej.

 

Ciekawe, że to nas wyróżnia komentarze opinie

  • gość 2016-10-26 23:46:23

    Zgadzam się z opisem Zakładu Komunikacji Miejskiej. W tym tygodniu "ścigałem się" na piechotę z autobusem, oboje ruszyliśmy o tej samej godzinie z Widoku, na Zwierzynieckiej byłem 10 sekund przed nim. Nie biegłem! Autobusy u nas to jakiś koszmar, w lato gorąco bo albo brak klimy albo pazery oszczędzają, w zimę zimno, aż okna zaszronione. Część tych autobusów ma ze 20 lat i wszystko w nich lata, ciekawe jakim cudem MZK udaje się dopuszczać je do dalszego użytku. Komu smarują? Próżno szukać autobusu w godzinach porannych (przed 6) i nocnych (po 23). Gdzie są linie: 2, 4, 9? To też świadczy o tym jaki burdel jest w tym całym MZK Skierniewice. Mimo szczerych chęci, nie jestem w stanie powiedzieć ani jednego dobrego słowa o tej "instytucji"

  • gość 2016-10-28 06:42:43

    Niech jeszcze zainwestują w przejazdy rowerowe, a nie co chwila trzeba z tego roweru schodzić... Nie jest to duża inwestycja wymienić znaki, przemalować pasy i może dołożyć dodatkowy sygnalizator, chociaż nie koniecznie jest potrzebny

Dodajesz jako: Zaloguj się