:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C zamglenie

Smog Skierniewice: jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w łódzkim

Smog - Skierniewice zajmują wysokie miejsce na niechlubnej liście najbardziej zanieczyszczonych miast w województwie. Zdjęcie poglądowe

Od wielu tygodni krajowe media podają zatrważające statystyki, dotyczące zanieczyszczenia atmosfery nad Polską. W naszym województwie najgorsza sytuacja panuje m.in. w Skierniewicach.

Według ostatniego raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi jednym z miast, w których przekroczono dopuszczalne normy zanieczyszczeń pyłowych są Skierniewice. Województwo łódzkie jest wyjątkowo zanieczyszczonym rejonem centralnej Polski, wartości cząsteczek stałych w powietrzu nierzadko przekraczają wyniki notowane w Warszawie.

 

Smog Skierniewice

Zwiększona gęstość niebezpiecznych pyłów w atmosferze jest przede wszystkim efektem spalania węgla w piecach domowych.  Aż 66% cząsteczek o średnicy do 10 mikrometrów pochodzi z naszych instalacji. Przemysł, elektrownie oraz elektrociepłownie są odpowiedzialne za zaledwie 6% zanieczyszczeń. Niestety jakiekolwiek natychmiastowe zmiany nie są prawdopodobne.

 

Według Jana Jakimowicza, naczelnika wydziału infrastruktury środowiskowej łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego, elementarną przeszkodą przed rezygnacją z pieców węglowych są względy ekonomiczne. Węgiel jest nawet o połowę tańszy od gazu, nie mówiąc już o ewentualnych kosztach modernizacji kotłów.

 

Udoskonalenie systemów grzewczych rozważają władze skierniewickiej Energetyki Cieplnej. Elektrociepłownia planuje montaż instalacji gazowej, która zmniejszyłaby zapotrzebowanie zakładu na węgiel nawet o połowę. Prezes firmy — Jan Woźniak — potwierdził, że zawarto wstępne porozumienia z energetyką oraz spółką gazową. Kolejnym etapem przedsięwzięcia jest projekt modernizacji oraz realizacja wspomnianych uzgodnień. Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 30 mln zł, wsparcie z budżetu Państwa byłoby w tej sytuacji konieczne.

 

Tymczasem posłowie myślą nad alternatywnymi sposobami rozwiązania ogólnopaństwowego problemu. Rozważają wprowadzenie zakazu palenia węglem w domowych instalacjach. Do 2020 roku Państwo miałoby przeznaczyć na cele modernizacyjne 6 mld zł. Takie rozwiązanie pozytywnie wpłynęłoby na jakość powietrza w całym kraju. Przeciwko możliwym nowelizacjom protestują organizacje zrzeszające górników. Na jakiekolwiek zmiany przyjdzie nam poczekać jeszcze jakiś czas. Miejmy nadzieję, że władze Skierniewic w trosce o zdrowie mieszkańców miasta podejmą działania z własnej inicjatywy.

 

Źródło foto: Luton Anderson/flickr

smog skierniewice - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się